PSP

Nasza ocena

9

, , , , , ,  

Uncharted: Złota Otchłań – Recenzja

Napisał: Guri

25 lutego 2012

Uncharted: Złota Otchłań jest tytułem, z którym wiązałem największe nadzieje na starcie konsoli PlayStation Vita, lecz w równie wielkim stopniu obawiałem się tego, że moje oczekiwania są zbyt wysokie. Przede wszystkim obawy budziło u mnie to, że przygody Nathana Drake’a robione są przez Sony Band, a nie przez Naughty Dog, jak to było w przypadku pierwowzorów z PlayStation 3. Czy twórcy poradzili sobie z ciężarem tworzenia portu ikony tej generacji konsol PlayStation? Zapraszam do lektury przygotowanej przeze mnie recenzji.

*Screeny użyte w recenzji są zrzutami ekranu z mojej konsoli PlayStation Vita i nie oddają rzeczywistej grafiki produkcji, ponieważ gra wygląda na nich o wiele gorzej niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Czy to na pewno przenośna konsola?!

Po wstępie większość z Was pewnie sądziła, że będę teraz wspominał o grafice, lecz mam zamiar napisać słów kilka o gameplayu. Od zawsze chciałem chwycić do rąk handhelda i zatracić się w stuprocentowych doznaniach płynących z rozgrywki, co jak dotąd niestety się nie udawało, ponieważ na konsole przenośne otrzymywaliśmy tytuły okrojone pod względem gameplayu, jak i „epickości”. Niestety, ale na poprzednich platformach przenośnych mieliśmy niewiele gier nieodstających od tych z dużych konsol, więc w tym przypadku liczyłem właśnie na huczne odstąpienie od reguły pozostawionej przez starszą generację. W pewnym stopniu to właśnie dostałem, gdyż gra jest bardzo podobna do chociażby pierwszej części Uncharted. Większość różnic wynika z wykorzystywania właściwości PlayStation Vity, które sprawdzają się dobrze, lecz nie w każdym momencie rozgrywki. O ile w sekwencjach wynikających z fabuły i akcji rozgrywającej się na ekranie system dotyku i żyroskop wypadają dość fajnie, to wepchnięcie dotyku do banalniejszych rzeczy, jak utorowanie sobie przejścia, trochę nudzi, a nawet irytuje. Podczas całej rozgrywki towarzyszy nam lekkie odczucie wymuszonego dodania do produkcji sterowania dotykowego, lecz nie jest ono tak silne, abym mógł zaliczyć to do wad, które zniechęcałyby nas do gry.

Jak niektórzy z Was wiedzą, Uncharted to strzelanie, zagadki i elementy platformowe. W tym przypadku nie zmieniono głównego założenia i przygody Drake’a są takie, jakie być powinny. Cała rozgrywka jest bardzo dobrze stonowana, przez co żaden element gameplayu nie nudzi, gdyż sposób gry zmienia się w odpowiednich momentach. Sama gra została bardzo dobrze wzbogacona o elementy korzystające z atrybutów PS Vity i poza prostymi rzeczami, jak wspinanie się, otrzymaliśmy dobre etapy, w których używamy dotyku, żyroskopu, a nawet bawimy się w oświetlanie konsolki. Tak, nie pomyliłem się, oświetlamy konsolkę. Otóż względem poprzedniczek gra została rozszerzona pod względem skarbów i znajdziek, a jednym z ich typów jest pergamin, który musimy odczytać poprzez skierowanie naszego systemu PS Vita pod światło. Właśnie takie dodatki odróżniają Złotą Otchłań od jej sióstr z PlayStation 3.Skarby, mapy, artefakty, zdjęcia…

Jedną z ważniejszych rzeczy w grze są skarby i znajdźki, o których wspominałem przy okazji opisywania wykorzystania funkcji Vity. Skarby gościły w serii Uncharted od samego początku, były poukrywane na planszach od startu, aż do końca rozgrywki. Tym razem twórcy poszli o krok dalej i do dyspozycji dostaliśmy poukrywane nie tylko skarby, ale też przeróżne kamienie szlachetne, mapy, plakaty, przyrządy, dokumenty, zdjęcia (w świecie gry PS Vita służy nam jako aparat) i odrysy znaków. Twórcy zadbali o różnorodność typów odkrywanych przedmiotów. Niech za przykład posłuży mapa, którą musimy poukładać z pociętych części, lub pergamin, o którym już pisałem. Cała ta otoczka zmienia sposób, w jaki postrzega się grę i wydaje się ona być trochę inna, co w żaden sposób nie jest wadą, bo chyba nikt z nas nie chciałby stuprocentowego portu. Według mnie właśnie ta zmiana, choć z pozoru nie tak znacząca, wyróżnia Uncharted: Złota Otchłań i według mnie przedstawia całą grę w innym świetle, bo teraz częściej mamy więcej czasu na eksplorację (pamiętajmy, że jest to gra liniowa, w której za poziomy służą nam zamknięte przestrzenie, pomimo których gra i tak pozwala czasami na trochę więcej swobody niż poprzedniczki). Z początku multum skarbów trochę przytłacza i wątpię, by ktoś za pierwszym przejściem gry znalazł je wszystkie, ale od czego mamy późniejsze wracanie do poszczególnych rozdziałów. Jak pokazał fenomen achievementów, ludzie lubią co chwilę być czymś nagradzani, a w Uncharted odczucie to jest wszechobecne, bo co pięć minut mamy coś do podniesienie, czy wyczyszczenia z brudu. Nie możemy zapominać także o achievementach wewnętrznych gry, które pojawiają się dużo częściej niż systemowe trofea.


Stare dobre Uncharted.

Strzelanie to jeden z najważniejszych elementów Uncharted, więc oczywiste jest, że co nieco trzeba o nim powiedzieć. W kwestii sterowania ten element gry nie odbiega zbytnio od tego z PS3, lecz są pewne zmiany, które wynikają z braku klawiszy R2, L2, R3, L3 w PlayStation Vita. Używanie broni odbywa się w sposób klasyczny, a więc „L” służy do celowania, a „R” do oddawania strzałów. W tym elemencie rozgrywki nie ma się do czego przyczepić, bo zrobiony jest tak, jak w poprzednikach. Jedną z nowości jest celowanie za pomocą żyroskopu, z którego korzystałem tylko przy okazji broni snajperskiej, bo było to naprawdę wygodne. Podczas zwykłych strzelanin używałem natomiast klasycznego analogu, bo według mnie to rozwiązanie cechuje się większą precyzją i komfortem.
W elementach platformowych dostaliśmy natomiast dodatkowe sterowanie, które nie jest obowiązkowe, lecz w niektórych momentach rozgrywki było miłą alternatywą od wciskania „X”. Przesunięcie palcem po drodze, którą ma pokonać bohater podczas wspinaczki, jest bardzo intuicyjne i wygodne, więc warto z niego skorzystać.
Łamigłówki zostały nieco uproszczone względem poprzedniczek i według mnie jest to jedna z wad tej odsłony. We wcześniejszych częściach nie stanowiły one żadnego problemu, a w tym wypadku jest jeszcze prościej. Całe to upraszczanie powoduje u mnie lekkie odczucie, że twórcy uważają graczy za bezmózgich idiotów, którym trudność sprawia ustawienie znaków według wzoru w dzienniku.


To film czy gra?

I po raz kolejny nie chodzi mi o grafikę, a o momenty filmowości, które stały się znakiem rozpoznawczym Uncharted. Złota Otchłań jest trochę inna od poprzedniczek, więc i ten element uległ zmianie. Nie braknie tu osuwania się przed nami belek, płonących budynków, płynięcia przez rwącą rzekę i innych elementów, które niekiedy urozmaicają rozgrywkę i wprowadzają ją na wyższy bieg. Co zabawniejsze, podczas bardziej dynamicznych elementów, jak wspomniany przepływ przez rzekę, na naszej drodze spotykamy poupychane skarby, o których nikt w takim momencie nawet by nie myślał. W utrzymaniu klimatu pomaga także brak dłuższych loadingów, bo jest tu ich bardzo mało i najczęściej poukrywane są w cut-scenkach zrealizowanych na silniku gry.
Sama fabuła jest prosta w przekazie i nie znajdziemy w niej zawiłych zwrotów akcji, w których trudno się połapać. Tak jak w przypadku poprzedniczek, mamy pewien skarb, towarzyszy i motyw kobiety. Wszystko to było obecne w poprzedniczkach i także w tej części nie mogło tego zabraknąć. W celu zapobiegnięcia spojlerom, nie będę się rozpisywał na temat historii. Napiszę tylko tyle, że jest tak klimatyczna, jak w poprzednich odsłonach i tworzy ciekawe tło dla wydarzeń dziejących się na ekranie.
Złota otchłań składa się z 34 rozdziałów, które nie odbiegają poziomem od siebie i z przyjemnością można wracać do gry, bo naprawdę szybko się nie nudzi. Jest to najlepszy tytuł single player na PlayStation Vitę i długość gry może satysfakcjonować.

I jak polski dubbing?

Oczywiście, jak zawszę w przypadku Uncharted – REWELACYJNIE. Oczywiście przeciwników „spolszczania” gier nie przekona on do zmiany swoich poglądów, lecz osoby lubiące słyszeć nasz ojczysty język płynący z głośników, dubbing w Złotej Otchłani jak najbardziej usatysfakcjonuje. Ekipa kierowana przez jednego z najlepszych Polskich aktorów dubbingowych dała radę i nie tylko samym Jarosławem Boberkiem Uncharted: Złota Otchłań stoi.
Jest wiele świetnych ról, które brzmią bardzo dobrze i naturalnie, lecz jak zawsze jest jakieś ale. Otóż Dorota Gardias wypada dość średnio na tle Nathana, w którego wciela się J. Boberek i przez to, że jest ona postacią drugoplanową, fakt ten bardziej razi.
Niestety po drugiej stronie świetnych głosów stoi zgranie ich z ruchem warg, co niekiedy wygląda tragicznie. Na szczęście takie momenty nie zdarzają się często i gdy już się trafią, to nie trwają długo, ale warto o tym wspomnieć, bo nie przypominam sobie takich błędów w poprzedniczkach.

Mogę mieć PlayStation 3 w kieszeni?

Otóż nie. Konsolę jak na razie porównałbym do PS2, bo jak wiemy, na starcie gry nie będą nigdy idealne. Choć Uncharted oceniłbym spokojnie na pomost pomiędzy PS2, a PS3, to gra odstaje od Uncharted z większej konsoli, co nie powinno dziwić. Jak na handhelda i tytuł startowy, pozycja wygląda obłędnie i nigdy jeszcze nie było okazji, by zagrać w tytuł tak dobrze wykonany na przenośnej konsoli. W wielu momentach krajobraz zadziwia i naprawdę aż samo korci,  żeby jak najczęściej używać opcji robienia screenów. Co prawda, gdy się przyjrzymy, możemy czasem dojrzeć ostre krawędzie i inne mankamenty, ale przy normalnym tempie rozgrywki i nieskupianiu się specjalnie na tym elemencie, żadna z wad nie przeszkadza.


Dźwięk czyli nie tylko strzały.

Podczas gry towarzyszy nam muzyka znana z poprzedniczek, jak i nowe kompozycje, które w świetny sposób wpasowują się w klimat fascynującej przygody tropienia skarbów. Podczas strzelanin muzyka przybiera na powadze i tempie, co w fantastyczny sposób wprowadza nas w akcję. Natomiast gdy wchodzimy na wykopaliska, słyszymy klimatyczny kawałek, który aż tryska klimatem Indiany Jonesa i jest to jak najbardziej cechą pozytywną. Uncharted to taka gra, którą bardzo dobrze się słucha i poza wspaniałym dubbingiem, mamy także świetną muzykę, która zachęca do podłączenia słuchawek i zatracenia się w świecie gry.
Co do samych odgłosów walki, strzałów, wybuchów itp. – gra jest świetnie udźwiękowiona i nie ma się do czego przyczepić. Sony Band zrobiło kawał dobrej roboty pod tym względem.

„Ale”, bo zawsze coś musi pójść nie tak.

Jedną z największych wad Uncharted: Złota Otchłań jest sztuczna inteligencja. Nasi przeciwnicy zadziwiają głupotą i niekiedy pojawia się uczucie, że są oni niewidomi, głusi i do tego mają 12 punktów IQ. Często zdarzało się, że zabijałem jednego z najemników na oczach innego, a ten nawet nie zwrócił na to uwagi. Bardzo często przechodziłem tuż obok przeciwników, a oni nawet tego nie zauważali. Częste jest także głupkowate chowanie się za przeszkodami, tak, że głowy wystają zza osłon. Jeszcze bardziej raziło chowanie się po nie tej stronie murku, co w efekcie dawało nam możliwość strzału w każdą część ciała rywala, a ten nawet nie zwracał na nas uwagi. Wszystkie te wady nie dotyczą tylko przeciwników, bo nasi towarzysze także nie grzeszą inteligencją. Często wystawiali się oni na strzały przez chowanie się po złej stronie osłony. W wielu momentach zacinali się o murek podczas ucieczki przed granatem, który w efekcie wybuchał im tuż pod nogami. SI to najgorzej wykonany element całej gry i Sony Band będzie musiało poświęcić mu trochę więcej czasu przy okazji tworzenia innych produkcji.

Jak widzicie, nasz towarzysz nie pokusił się o ucieczkę przed granatem.

 

Ocena końcowa.

Uncharted nie spełniło wszystkich moich oczekiwań, lecz dzięki zupełnie nowym elementom zapomniałem o nich i całą grę traktowałem jako pozycję trochę oddzielną od jej poprzedniczek. Grając, widać, że produkcji nie przygotowało Naughty Dog, lecz jest to jak najbardziej pozytywem, bo Złota Otchłań wnosi powiew świeżości i tworzy własny styl Uncharted na handheldzie, który według mnie powinien być kontynuowany w następnych odsłonach. Twórcy pokusili się o zmiany i wyszły one na dobre. W żaden sposób nie twierdzę, że Złota Otchłań jest lepsza od starszych odsłon, lecz jest inna i jak najbardziej zaliczam to do atutów, bo grając w tę odsłonę, nie mam uczucia, że nie powielam schematu, lecz bawię się nową koncepcją tego tytułu, która lepiej nadaje się na handheldy i jest bardziej do nich przystosowana. Do wad mogę zaliczyć brak trybu multiplayer, o który ubiegało się wiele osób, ale możemy mieć nadzieję na łatkę dodającą ten element do gry (osobiście nie przepadam za multi w Uncharted i sądzę, że jest to element zbędny w produkcji tego typu). Tytuł jak najbardziej polecam i nie żałuję wydanych pieniędzy, bo na pewno jeszcze wrócę do przygód Nathana Drake’a i Wam także radzę to zrobić, no chyba że nie lubicie gier single player z gatunku action adventures.

Ocena: 9-

Plusy:
- najładniejsza gra na PlayStation Vitę
- świetna przygoda
- barwni bohaterowie
- dobra lokalizacja
- świetny gameplay
-  wykorzystanie funkcji konsoli PlayStation Vita
- długość gry.

Minusy:
- słaba sztuczna inteligencja
- niekiedy słabe detale
- brak multiplayer.

*Musicie pamiętać także, że moja ocena jest związana z tytułami, które teraz są dostępne na rynku. Być może kolejne Uncharted na PS Vitę dostanie taką samą ocenę, lecz nierówną tej, ponieważ jest to tytuł startowy i nie wiemy jeszcze do jakich zmian pod względem jakości dojdzie w najbliższym czasie w grach na PlayStation Vita. 

Guri – Marcin Dróżdż


11 Komentarzy

 1. avatar
  +9
  0
  Głosuj

  RaDiX - 26 lutego 2012 11:21

  Ja chcę recenzje Rymana :) PROSZE !!

  Odpowiedz
 2. avatar
  +2
  -13
  Głosuj

  Patrox92 - 26 lutego 2012 17:03

  I jak zwykle nie wiadomo kto jest autorem tekstu, brawo :P
  Co do samej recenzji, czytałem ją z przyjemnoscią, brawa dla autora
  Wracając do mocy PS Vita, tak mówie to przede wszytkim do osób które uwarzają że to przenośna werjsa PS3, otóz jesteście w błędzie,
  w zasadzie tylko Uncharted Golden Abyss i może WypeOut 2048
  są czymś pomiędzy PS2 a PS3 , niestety grą jest bliżej pod względem jakościowym do staruchny PS2 …

  Odpowiedz
  • avatar
   +7
   -1
   Głosuj

   Guri - 26 lutego 2012 19:17

   Podpis był zawarty na ostatnim screenie, więc nie wiem w czym problem. Myślałem że raczej każdy to zauważy. Miło mi, że recenzja się podoba.

   Odpowiedz
 3. avatar
  +1
  0
  Głosuj

  Guri - 28 lutego 2012 14:15

  Dzięki Phoenix błąd poprawiony. W razie gdy zauważycie jakiś błąd dajcie znać w komentarzach, bo niestety, ale z pośpiechu mogły pojawić się jakieś byki.

  Odpowiedz
 4. avatar
  +1
  0
  Głosuj

  Hetman - 29 lutego 2012 15:16

  Ludzie wy jako użytkownicy polecacie tą grę czy cienka ?

  Odpowiedz
 5. avatar
  0
  -6
  Głosuj

  Paintkiller - 29 lutego 2012 20:12

  JA dałbym jej 8.Jeszcze 2 minusy 1.Mała różnorodność plansz.2.Sztuczna gra Gardias.

  Odpowiedz
 6. avatar
  +1
  0
  Głosuj

  celnik - 6 marca 2012 10:06

  Witam. Mam takie małe pytanie dotyczące zakupu w/w gry z ps store. Czy w polskim sklepie będzie wersja tylko polsko języczna, czy będzie można mieć oryginalne dialogi z napisami polskimi ( wersja kinowa ). I drugie pytanie, czy jak kupię w/w grę z UK store ( online ) to czy będzie do wyboru język polski czy będzie tylko i wyłącznie angielski – tak jak ma to miejsce z grami na PS3 ( uncharted 3 i god of war 3 ). No i ostatnie ( mam nadzieję ) pytanie. Czy to prawda że ps vita pozwala tylko na zalogowanie się tylko do jednego konta? Na PS3 posiadam 3 rożne konta ( PL, UK, USA ).

  Dziękuje ślicznie za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  Celnik

  Odpowiedz
 7. avatar
  +1
  0
  Głosuj

  TheMatthew173 - 6 marca 2012 10:48

  To zależy od gry. w Uncharted(moja gra jest na karcie NVG, a nie z PSS) jest 5 języków. Nie wiem jak się tyczy sprawa z pozostałymi tytułami.

  Jeśli chodzi o twoje drugie pytanie, to sprawa prawdopodobnie wygląda tak samo jak na PS3, choć na 100% nie mogę Ci tego potwierdzić, bo nie posiadam PS3. Spytaj się o to na naszym forum, otrzymasz pewną odpowiedź.

  Jedne konto jest przypisywane do jednej karty pamięci, więc tak jakby na jedną konsolę. Aby mieć drugie konto PSN, musisz kupić drugą kartę pamięci lub sformatować tą pierwszą.

  Odpowiedz
  • avatar
   +1
   0
   Głosuj

   celnik - 6 marca 2012 11:19

   Wielke dzięki. Ja raczej nastawiam się na zakupy online w ps store. Teraz jest pytanie czy mieć konto ( używać ) w PL czy UK – mieszkam w Londynie. Nie mam parcia wersje z polskim dubingiem ale z ciekawości bym zagrał.

   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 8. avatar
  Głosuj

  TheMatthew173 - 6 marca 2012 11:55

  W Uncharted’a zagrasz raczej po polsku, ponieważ karty NVG maja pojemność 4GB/2GB, a Uncharted na PSS zajmuje 3,5GB, więc prawdopodobnie będziesz miał wszystkie 5 języków – Polski, Angielski, Rosyjski itp. Jeśli chcesz więcej podyskutować, to zapraszamy na nasze forum :)

  Odpowiedz
 9. avatar
  +2
  0
  Głosuj

  syla - 22 września 2012 17:05

  wlasnie gram w uncharted i jestem z tej gry bardzo zadowolony , mam wersje w jezyku angielskim i chyba nawet mi to odpowiada bardziej bo wnosi do gry element filmowy , lubie Indiana Johns i ta gra jest po prostu dla mnie stwirzona , dela mnie SUPER!!!!!

  Odpowiedz

OdpowiedzChcesz zmienić swój avatar? Wystarczy zarejestrować się na stronie gravatar.com pamiętając, żeby w rejestracji podać ten sam adres email co w formularzu wysyłania komentarzy.